Poniedziałek, 13 maja 2024 - Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Reportaże i felietony

Otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Środa, 14 lipca 2021

Po wielu latach żmudnych przygotowań, ogromnego wysiłku oraz poświęcenia, 12 lipca w Michniowie uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Filia Muzeum Wsi Kieleckiej, jest obiektem- symbolem męczeństwa całej polskiej wsi, w okrutnych czasach II Wojny Światowej. To właśnie w Michniowie, w dniach 11-12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci zamordowali ponad dwieście osób, w tym starców, kobiety i dzieci. Takich wsi było w naszym kraju kilkaset. Mauzoleum w Michniowie, jest pomnikiem wystawionym przez potomnych ku ich pamięci. Uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich uświetnił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzej Duda.

Unikatowy system wentylacji WDK sprzed prawie wieku

Poniedziałek, 7 września 2020

W najnowszym wydaniu ukazującego się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach periodyku „Świętokrzyskie” znalazł się m.in. artykuł „System wietrzenia w Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach” – opisujący powstały w latach 30. ub. wieku system chodzenia, będący – zdaniem specjalistów –wzorem dla tak dziś aktualnych rozwiązań proekologicznych.

Reminiscencje grunwaldzkie

Środa, 15 lipca 2020

W czasach bitwy grunwaldzkiej województwo sandomierskie było jednym z największych województw historycznych Polski. W swoich granicach zawierało część terytorium dzisiejszych kilku województw, m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jaki wpływ na przebieg historii tamtego okresu mieli synowie tej ziemi: Milczek Koźla z Chorzenic koło Radomska, Mikołaj z Kurozwęk i Jan Zamba – pierwszy znany z imienia wójt Piotrkowa Trybunalskiego? Co na to pierwszy kronikarz Jan Długosz?

Historia FOTO-KLUBU "KONTRAST"

Wtorek, 7 lipca 2020

FOTO-KLUB „Kontrast” od lat 70. działał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zrzeszając kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie studentów, którzy pasjonowali się tą formą sztuki. Nieistniejący od wielu lat „Kontrast” był w latach 70. i 80. niezwykle popularny wśród młodzieży, która w jego strukturach zdobywała cenne doświadczenie i wiedzę. W szczytowym momencie, jak mówią założyciele i pomysłodawcy, liczył sobie około 60-ciu członków. Do grona jego twórców należy zaliczyć m.in. pochodzącego z Buska-Zdroju Piotra Kaletę, pełniącego w latach 1970-1987 funkcję prezesa Andrzeja Borysa, czy organizatora pracy instruktorów fotografii w województwie kieleckim Andrzeja Ziemkiewicza.

Premiera filmu "...stąd wyruszyłem w drogę..." o G. Herlingu-Grudzińskim

Środa, 20 maja 2020

Na zakończenie Roku Gustawa Herlinga – Grudzińskiego w poniedziałek 9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się premierowy pokaz filmu „…stąd wyruszyłem w drogę…”.

Koziejko

Czwartek, 7 maja 2020

Andrzej Kozieja zmarł nagle 7 maja 2016 roku. Przez 30 lat zajmował się upowszechnianiem wiedzy o filmie i teatrze, prowadził autorską edukację filmową, zajęcia dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 10 lat organizował kolejne edycje Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Był pomysłodawcą i prowadzącym studenckie premiery teatralne w Ośrodku Kultury "Ziemowit", był współorganizatorem Przeglądu Filmów Fabularnych "Człowiek w poszukiwaniu wartości". Pracował na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Andrzeja wspominają studenci, przyjaciele, współpracownicy i rodzina.

Henryk Sienkiewicz i jego trzy Marie

Wtorek, 5 maja 2020

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz był związany z ziemią świętokrzyską, tu mieszkał i tworzył. Noblista napisał 12 powieści i 21 nowel. Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową, jest najchętniej czytanym polskim autorem.

Wspomnienia pierwszomajowe

Czwartek, 30 kwietnia 2020

Jak kielczanie zapamiętali pochody pierwszomajowe i Święto Pracy? Wspominamy to święto z przymrużeniem oka.

I Bóg stworzył kobietę…

Piątek, 6 marca 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który od 1910 roku obchodzony jest 8 marca każdego roku, zespół Portalu Informacji Kulturalnej przygotował materiał filmowy, odpowiadający na nurtujące od wieków pytania dotyczące świata i kobiet go zamieszkujących. Występujący w nim panowie, reprezentujący różne środowiska: kultury, nauki, sportu i polityki, próbowali odpowiedzieć na takie pytania, jak: Po co Bóg stworzył kobietę? Jak wyglądałby świat bez kobiet? Czego pragną kobiety?

Jubileusz Andrzeja Cempury

Wtorek, 26 listopada 2019

Kielecki aktor – Andrzej Cempura obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Rozpoczął ją w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Na scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego po raz pierwszy zagrał w 1983 roku, a dwa lata później dołączył na stałe do zespołu aktorskiego, gdzie zagrał ponad sto ról. Występował także w filmach. W jego ślady poszli syn Szymon i wnuk Maciej, którzy również są aktorami. Podczas jubileuszu po raz pierwszy trzy pokolenia Cempurów spotkały się na scenie.

Sylwia Grzeszczak gwiazdą Dni Połańca

Połaniec świętuje dwie ważne rocznice. W tym roku mija 230 lat od ogłoszenia Uniwersału...

Rękodzieło ludowe Włodzimierza Ciszka

Włodzimierz Ciszek od 40 lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych zabawek z drewna i jest...

„Maj z Belonem” w Busku-Zdroju

Twórczości Wojtka Belona, artysty związanego z Ponidziem, będzie poświęcony cykl spotkań, które...

Noc Muzeów w Podzamczu

Przed nami jedna z najbardziej oczekiwanych nocy przez miłośników kultury, historii i sztuki. 18...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających...

Urodziny Henryka Sienkiewicza. Piknik w Oblęgorku

W niedzielę, 5 maja, przypada 178 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Oblęgorku...

Sylwia Grzeszczak gwiazdą Dni Połańca

Połaniec świętuje dwie ważne rocznice. W tym roku mija 230 lat od ogłoszenia Uniwersału...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 754 083
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności